/drewno-do-kominka.html

fb
Header photo

Wybierz najlepsze drewno do Twojego kominka

Drewno od zarania dziejów było podstawowym paliwem, gwarantującym ciepło w ludzkich domostwach. Obecnie jego rola nieznacznie się zmniejszyła. Jednakże w dalszym ciągu drewno umożliwia nam uniezależnienie ogrzewania naszego domu od dostaw gazu czy oleju opałowego. Swoboda ta jest niezwykle ceniona przez wielu użytkowników kominków.

Należy jednak zwrócić uwagę, że dysponując dużym wyborem gatunków drewna, nie zawsze świadomie podejmujemy decyzję o zakupie. A przecież każdy rodzaj drewna cechuje się indywidualnymi parametrami.

Niezwykle istotna jest twardość i gęstość drewna. Twarde drewno spala się wolniej. Jego gęstość często jest dwukrotnie wyższa niż miękkich odmian. Oznacza to, że do ogrzania domu zużyjemy go dwa razy mniej.

Podział gatunków ze względu na twardość:

Kolejny ważny parametr to wilgotność. Zarówno twarde jak i miękkie drewno o wysokiej wilgotności nie jest w stanie efektywnie i ekonomicznie ogrzewać pomieszczenia. Powodem jest marnowanie dużej ilości energii, która jest zużywana w trakcie procesu spalania do odparowania wody z polan. Powstaje wówczas również dużo pary wodnej, która w połączeniu i wymieszaniu z dymem bardzo intensywnie brudzi szybę kominka. Świeżo ścięte drewno ma wilgotność dochodzącą nawet do 160% (wierzba). Optymalna zawartość wody w drewnie kominkowym powinna być niższa od 20%. Niektóre gatunki drewna osiągają ten poziom już po 12-18 miesiącach od ścięcia. Inne potrzebują nawet dwa razy więcej czasu.


Podział gatunków ze względu na zawartość wody w drewnie tuż po ścięciu:

Warto zwrócić tu uwagę, że na decyzję jaki gatunek kupić, może mieć wpływ jak długo możemy pozwolić drewnu schnąć. Spóźnialscy, którzy o zakupie drewna na zimę przypominają sobie latem powinni poszukać np. jesiona – ma niewiele wody, stosunkowo szybko się jej pozbywa, a jednocześnie ma wysoką gęstość. Jeśli mamy więcej czasu, możemy rozważyć zakup innych gatunków.


Po podjęciu decyzji co kupić, trzeba jeszcze być świadomym ile drewna dostaniemy w określonej cenie. Teoretycznie najbardziej przejrzyście byłoby posługiwać się jednostką metra sześciennego [m3 ]. Była by to faktyczna objętość dostarczanego nam paliwa, bez uwzględnienia pustych miejsc, które w naturalny sposób powstają pomiędzy szczapami drewna. W praktyce posługiwanie się tą miarą jest niewykonalne. Najczęściej stosuje się tzw. Metr sześcienny nasypowy – [mpn] – jest to ilość drewna nasypanego do sześciennego pojemnika o boku 1m. Przyjmuje się, że 1 mpn = 0,5 m3.


Niektórzy dostawcy operują również jednostką metra przestrzennego drewna ułożonego [mpu]. Jest to podobnie jak poprzednio ilość drewna w sześciennym pojemniku o boku 1m, ale dla odmiany nie nasypanego a ułożonego, z dbałością o jak najciaśniejsze przyleganie szczap do siebie. Przyjmuje się, że 1 mpu = 0,7 m3.